jak-zostac-copywriterem

Praktyczny poradnik jak w jeden dzień zostać profesjonalnym copywriterem

Będąc członkiem wielu branżowych grup na Facebooku, praktycznie każdego dnia widzę zapytanie: jak zarabiać na pisaniu? lub: jak zacząć jako copywriter? I nachodzi mnie refleksja, że nikt nigdy nie zapytał, jak stać się tokarzem, jak zostać tancerzem, drwalem, kimkolwiek. Ludziom wydaje się, że pisania da się nauczyć, siedząc w domu ze złamaną nogą, wychowując dzieci, czy gdzieś w biegu, jadąc tramwajem na siłownię.

Poniżej nieco z przymrużeniem oka pozwoliłam sobie udzielić kilku cennych rad tym, którzy chcieliby odmienić swoje życie, wybierając usłaną powodzeniami drogę copywritera-freelancera.

1. Zapisz się na filologię, dziennikarstwo lub naukę o marketingu

Uniwersytety to największe produkcje copywriterów na świecie. Student filologii, dziennikarstwa i innych pokrewnych, kończąc edukację, zastanawia się nad swoim miejscem na rynku pracy. I nagle… przychodzi mu do głowy rewelacyjna idea stania się zawodowym pismakiem! Bingo, żyć nie umierać, będę jedynym w swoim rodzaju żurnalistą, walczącym o prawdę na naszej kuli ziemskiej niczym Mark Ruffalo w Spotlighcie. W międzyczasie napiszę tylko kilka SEO tekścików za 2 zł brutto, żeby mieć co włożyć do garnka.

2. Prenumeruj czasopisma branżowe, choćbyś miał ich nie przeczytać

Być człowiekiem marketingu to także napędzać branżę swoim kapitałem. Dlatego szanujący się copywriter, żyjący z magii słów kupuje, prenumeruje i systematycznie, szmatką z mikrofibry odkurza zapomniane marketingowe czasopisma. Jeżeli tego nie robisz, warto zastanowić się, do czego zmierza Twoje istnienie.

3. Wykupuj drogie kursy marketingowe

Jeżeli z nieznanych Ci powodów nie stać Cię na prenumeratę branżowych gazetek, a nie chcesz, aby cokolwiek umknęło Twojej uwadze, radzę skorzystać z oferty kursów marketingowych. Dowiesz się na nich jak innymi sposobami wydeptać ścieżkę profesjonalnego copywritera oraz jak rozmawiać z ludźmi, aby Cię czytali. Dobrze wydane pieniądze to w końcu satysfakcja na długie lata.

4. Pisz jak najwięcej mądrych zapytań i reaguj na komentarze innych

Branża, do której pragniesz wkroczyć, jest nieubłagana – jeżeli nie jesteś na fali, lecz spadłeś z deski, a woda lenistwa nakryła Twoją postać – przepadłeś. Dlatego powinieneś każdego dnia wklejać na grupy społecznościowe oraz fora jak najwięcej interesujących zapytań, oraz – nawet gdy nie masz o czymś pojęcia – mądrych odpowiedzi, aby konkurencyjni copywriterzy dowiedzieli się o Twoim istnieniu. W końcu nieważne jak Cię zapamiętają, ważne, aby zapamiętali!

5. Oferuj swoim klientom nie więcej niż 2 zł za 1000 zzs

Porady prawne, reklama wziętej firmy deweloperskiej lub teksty dla znakomitych medyków? Nieważne – nie żądaj i nie oczekuj lepszej zapłaty niż 2 zł za 1000 zzs. Jeśli zapragniesz więcej, stracisz wszystkich klientów, a w oczach konkurencji będziesz rysował się jako hiena, pragnąca przejść po trupach do celu. Mowa oczywiście o cenach brutto.

6. Zgadzaj się na wszystko, czego pragnie klient

Oczywiście powiększymy logo, oczywiście napiszę teksty na wczoraj, jasne, że 10 poprawek jest wliczone w 2 zł brutto, proszę się niczym nie przejmować, pracować spokojnie, ja się wszystkim zajmę. W końcu robię to z pasji płynącej prosto z serca, a klient to mój pan.

Jak widać, stanie się copywriterem nie wymaga od człowieka szczególnych zmian. Po prostu pewnego dnia siadasz, decydujesz i stajesz się profesjonalnym copywriterem gotowym na wszystko 😉

 

2 komentarze na temat “Praktyczny poradnik jak w jeden dzień zostać profesjonalnym copywriterem”

  1. Zdolność do autoironii w tym zawodzie jest niezbędna dla zachowania higieny psychicznej człowieka.
    Większość zaczyna swoją przygodę na portalach pośredniczących, gdzie cena 2 zł za precelka jest standardem. Kiedy uzbierają pierwszą stówkę doświadczenia, przenoszą się w inne miejsca, zalewając je głodowymi, psującymi rynek ofertami.
    Szkoda, że tego typu psucie rynku dotyczy każdej współczesnej branży w tym kraju. 😀

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *