Ze spokojem, wszystko z nim ok. Chcę tylko wyjaśnić, że praca nad pozycją w wyszukiwarce jest znojna. Wymaga poświęcenia czasu, energii, cierpliwości i pieniędzy. Tłumaczę też, dlaczego za pomocą jednego wpisu blogowego, niestety, nawet najbardziej uzdolniony copywriter nie wywinduje witryny na szczyty Google.
Jak Google pozycjonuje strony?
Tajemniczo, to na pewno. Chyba nikt poza członkami zebrania garażowego z Menlo Parku nie wie, na czym polegają algorytmy wyszukiwarki. A domniema się, że tworzą nawet 4-cyfrową liczbę (algorytmy, nie członkowie). Z wieloletnich obserwacji wynika jednak, że na wiele czynników mamy wpływ i że pozycjonowanie stron leży w zasięgu naszych rąk. Zatem od czego zależy pozycja w Google? Ano od tego:
- dobrze zoptymalizowane treści – nie wystarczy dodać jakikolwiek tekst, który wypełni ziejącą pustkę na stronie www. Chodzi tu o nasycenie frazami oraz odpowiednie umieszczenie ich w tytule czy nagłówkach, o unikalność wpisów oraz o ich regularne publikowanie i edytowanie.
- link building – dzieli się na linki wewnętrzne, przychodzące oraz wychodzące. Na czym polega? W skrócie – gdy Google widzi, że na innej, poczytnej stronie ktoś odwołuje się do Twojej witryny – uznaje ją za wartościową i winduje w wynikach wyszukiwania. Dla własnego dobra zostawcie to pozycjonerom, ponieważ link building nie opiera się na spamowaniu forów 🙂
- szybkość ładowania strony – optymalizacja techniczna strony polega na “zmniejszeniu jej ciężaru”. Google lubi zgrabne i lekkie witryny.
- dostosowanie do urządzeń mobilnych – a jeszcze bardziej lubi te idące z duchem czasu i zoptymalizowane pod urządzenia mobilne.
- optymalizacja grafik – często bagatelizowane grafiki są w pozycjonowaniu dosyć istotne. Liczy się ich konkretna nazwa (nie DSC1234 ani ciąg liter na ślepo wystukanych na klawiaturze) czy alternatywny tekst zwany także atrybutem alt.
- rich snippets – należą do danych strukturalnych zawartych w kodzie strony. Zalicza się do nich opinie, oceny czy stan magazynu w sklepie internetowym. Słowem – to, co informuje o tematyce strony oraz to, co ją urozmaica.
Dobre (lub konieczne) nawyki pozycjonowania stron
Pewnie trochę namieszałam Wam w głowie. O to chodziło. Wielu klientów, którzy piszą do mnie po raz pierwszy myśli, że jeden krótki wpis załatwi sprawę. Że po jego dodaniu nagle znajdą się w TOP 10 wyszukiwarki. Niestety tak to nie działa. Pozycjonowanie stron www to:
- systematyczne prowadzenie bloga firmowego
- zoptymalizowane teksty na stronie www
- optymalizacja techniczna witryny
- dobre nawyki wprowadzania treści (adres URL, meta tytuł, meta opis, atrybuty alt obrazków itd.)
Pozycjonowanie witryny nie jest jednorazowe. Opiera się na ciągłym budowaniu autorytetu oraz utrzymywaniu go.
Dlatego tłumaczę, zachęcam i mobilizuję moich klientów do tego, by nieustannie i sumiennie pracowali nad widocznością swoich stron oraz traktowali to nie jak wydatek na ezoteryczne czary copywriterów, lecz jak całkowicie poważną inwestycję w biznes.
Czy copywriter umie pozycjonować strony?
Umie i nie umie. To zależy od jego zdolności lawirowania pomiędzy pisaniem treści i działaniami stricte pozycjonerskimi. Może przykład z życia – ja, jako copywriter – piszę zoptymalizowane pod wyszukiwarkę treści, często też dodaję je w systemie CMS, od razu uzupełniając adres URL, metadane czy atrybuty alt. Często też piszę poszerzające zasięg firmy landing page’e. Przynosi to zadowalające efekty, a słupki do monitorowania pozycji rosną w oczach.
Jednak działania te podejmowane na starej, nieresponsywnej i niemobilnej stronie www mogą nierzadko przynosić wymierne skutki. Dlatego też oprócz skupienia się wyłącznie na copywritingu, odsyłam do równie ważnego zaplecza technicznego strony. Ja się tym nie zajmę, ale zawodowy rozwiązywacz wordpressowych problemów – CodeSlash.net – już tak. Polecam.
Nie znam się ale już wiem ciut więcej! Dzięki i do usłyszenia niebawem! 🙂
Do usłyszenia!
Fajnie i w prosty temat napisane najważniejsze aspekty :)) dodałbym jeszcze wyświetlanie na wszystkich urządzeniach.
Naprawdę miło się Ciebie czyta; widać lekkość pióra 😀