Copywriter – a kto to taki?

Pomimo oszałamiającego wzrostu znaczenia marketingu treści, zauważyłam, że nadal wiele osób robi wielkie oczy, słysząc słowo: copywriter. Zatem kim jest ta tajemnicza postać, czym się zajmuje oraz jakie korzyści płyną z jej zatrudnienia, wyjaśniam poniżej.

Jestem copywriterem

Takie wyznanie z cudzych ust może niejedną nieświadomą duszyczkę nieco onieśmielić i zbić z tropu. Rzeczywiście, dla kogoś, kto nie ma pojęcia o znaczeniu tego słowa, nazwa brzmi dość enigmatycznie. Jednak nie ma czego się obawiać uogólniając, copywriter to taki ktoś, kto:

  • wie, że treść ma ogromne znaczenie;
  • świadomie posługuje się językiem, często wychodząc poza jego schematy;
  • potrafi zainteresować odbiorców i pozyskać nowych klientów;
  • ma wiedzę na temat marketingu.

Zajmuję się…

Należy wiedzieć także, że jeden copywriter drugiemu nierówny, gdyż istnieje ich kilka orientalnych gatunków zamieszkujących czeluści internetu. Podstawowa klasyfikacja uwzględnia podział na SEO copywritera oraz copywritera kreatywnego.

Pierwszy z nich bywa niesprawiedliwe traktowany jak młodszy, głupszy brat, którego zazwyczaj się ignoruje. Całkowicie niesłusznie, ponieważ skrupulatnie wypełniając swoje obowiązki, potrafi przynieść firmie ogromne korzyści. Do jego zadań należy szeroko pojęte tworzenie treści na strony internetowe od opisów produktów, przez prowadzenie bloga firmowego, aż po pisanie artykułów eksperckich.

Drugi z nich to starszy, postrzegany jako odrobinę snobistyczny brat, który zjadł zęby na realizowaniu kampanii kreatywnych. W szczególności wymyślaniu chwytliwych haseł reklamowych, nazw firm, koncepcji logo czy pisaniu scenariuszy do spotów. Copywriterzy kreatywni zazwyczaj tworzą nierozłącznie duety z grafikami.

Choć do zdefiniowania tego enigmatycznego zawodu, posłużyły mi bądź co bądź, pewne branżowe stereotypy należy zdać sobie sprawę, że często zawód copywritera wymaga sprawnego poruszania się po każdym z wymienionych tematów.

Czy potrzebuję kogoś takiego?

Jeżeli nie masz z kim porozmawiać, brakuje Ci kumpla do wspólnych treningów czy rozwiązywania sudoku nie, nie potrzebujesz ani SEO copywritera, ani copywritera kreatywnego. Jeśli jednak prowadzisz swoją firmę lub sklep internetowy i pragniesz zaistnieć w sieci, posiadać dobrze skonstruowane komunikaty, a nawet zwiększyć swoją sprzedaż nie wiem, dlaczego jeszcze go nie zatrudniłeś 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *