4 sposoby na to, jak znaleźć dobrego copywritera

We wcześniejszych postach odrobinę ironicznie pisałam o tym, że copywriting to zawód osób na zwolnieniu lekarskim i na urlopie macierzyńskim. Jakkolwiek byłoby to słuszne lub nie, prawdą jest, że copywriterzy czają się na każdym rogu i z dnia na dzień jest ich coraz więcej 😉 Ale mało który wie, jak pisać i sprzedawać słowem. Zatem jak znaleźć dobrego i profesjonalnego pisarza?

Przejrzyj portfolio copywritera

Praktycznie każda profesjonalna firma posiada swoją wizytówkę w postaci strony internetowej lub przynajmniej fanpage’a w mediach społecznościowych. Jeżeli spółka nie poszła z duchem czasu, trudno ją odnaleźć, a poza tym nie zyskuje na wiarygodności oraz traci potencjalnych klientów. Analogicznie w copywritingu – jeśli ktoś poważnie traktuje swój zawód, a nie jest wyłącznie sezonowym pisarzem, powinien mieć wizytówkę. Dlatego, jeżeli szukasz dobrego copywritera, sprawdź, czy może pochwalić się własną witryną oraz przykładowymi realizacjami. Portfolio to coś, co reprezentuje człowieka pióra i wyróżnia go spośród innych. Tak naprawdę dzięki portfolio możesz poznać copywritera oraz jego styl pisarski, zanim do niego napiszesz.

Sprawdź jego cennik

Czy kupilibyście produkt, gdyby nie było na nim ceny? A może odłożylibyście go i wzięli ten z metką? Mechanizm zachowania jest prosty – konsument wybiera to, co zna. Nie ma czasu szukać obsługi sklepu i pytać ile to kosztuje. Identycznie w copywritingu – brak cennika zniechęca zleceniodawców do nawiązania kontaktu – wolą poszukać kogoś, kto wie, ile warta jest jego praca. Oprócz braku cen zleceniodawcę powinny zaniepokoić niskie stawki. Dlaczego copywriter, który uważa, że jest dobry, wycenia swoją pracę na 4 zł za 1000 zzs?

Porozmawiajcie

Gdy już sprawdzisz portfolio oraz cennik copywritera i wszystko Ci się podoba, napisz do niego. W trakcie rozmowy możesz dyskretnie oceniać poprawność wypowiedzi oraz znajomość zasad pozycjonowania, ale przede wszystkim, poznać go. Moimi klientami są w większości właściciele jednoosobowych firm i już po pierwszej wiadomości staram się przechodzić na „Ty”. Dzięki temu skracamy niepotrzebny dystans i mimo kontaktów biznesowych, możemy czuć się swobodnie. Bywa i tak, że wysyłają mi zdjęcia z wakacji, fotografie swoich pupili czy umawiają się ze mną na piwo. Po co? Ponieważ rozmawiając, odkrywamy swoje poczucie humoru, sposób postrzegania świata i charakter prowadzonego biznesu, a wtedy z łatwością mogę napisać spersonalizowane i ciekawe teksty na blog klienta.

Dajcie sobie szansę

Gdy już zrobisz wszystko to, co powyżej – złóż zamówienie. Na początek może być to tekst próbny. Oczywiście płatny – nikt nie chce pracować za darmo 🙂 Nie zniechęcaj się, jeśli po przeczytaniu wpisu blogowego, będziesz miał kilka zastrzeżeń. Copywriter, choć jest magikiem, nie czyta w myślach 😉 Zaznacz w tekście to, co chciałbyś, aby brzmiało inaczej. Dobry copywriter podchwyci twój styl oraz sposób komunikacji z odbiorcami i daję słowo, że kolejne teksty spodobają Ci się od razu.

Żyjcie długo i szczęśliwie

Pozostaje wam już tylko żyć długo i szczęśliwie, okazując sobie wzajemny szacunek, dotrzymując danego słowa oraz wywiązując się z terminów (także terminów płatności! 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *